Przejdź do głównej zawartości

10 przykazań wojowniczki Parkinsona

 Tak sobie ostatnio pomyślałam, że może warto zastanowić się i spróbować ułożyć 10 przykazań dojrzałej kobiety, dotkniętej poważną chorobą. Doświadczenie mam spore, zwłaszcza w byciu pacjentką, bo choroba Parkinsona nie jest jedynym niechcianym prezentem od życia. 

Oczywiście, nie da się ułożyć wersji dla każdej kobiety, różne są sytuacje, poglądy i temu podobne. Dlatego proszę, potraktuj to jako wskazówkę i napisz sama dla siebie odpowiednią wersję. Ja podrzucam tu dwie, jedną już chyba widzisz, druga będzie na końcu, w formie do wydruku. 

10 przykazań dojrzałej kobiety, walczącej z poważną chorobą 

1. Przyjmuj pomoc: Nie musisz wszystkiego robić sama. Przyjmij wsparcie od rodziny, przyjaciół i profesjonalistów medycznych.

2. Bądź doinformowana: Edukuj się na temat swojej choroby i możliwych opcji leczenia. Zrozumienie może pomóc Ci podejmować świadome decyzje.

3. Dbaj o siebie: Pamiętaj o odpoczynku, zdrowym odżywianiu i regularnych wizytach u lekarza. Twoje zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne.

4. Bądź otwarta na zmiany: to jest bardzo ważne, bo choroba zazwyczaj wprowadza wiele zmian w Twoim życiu. 

5. Wyrażaj swoje potrzeby: Nie bój się mówić, czego potrzebujesz od innych. Niektórzy ludzie chętnie Ci pomogą, jeśli tylko wiedzą, jak mogą.

6. Znajdź wsparcie emocjonalne: Poszukaj grup wsparcia dla osób z podobną chorobą lub skorzystaj z terapii indywidualnej. Rozmowa z innymi może być niezwykle pomocna.

7. Pracuj nad akceptacją: Choroba może wywołać różne emocje, w tym gniew, smutek i frustrację. Staraj się zaakceptować swoją sytuację i szukaj sposobów radzenia sobie z trudnymi uczuciami.

8. Ciesz się małymi rzeczami: Szukaj radości w drobnych przyjemnościach życia, nawet jeśli nie możesz robić wszystkiego, co kiedyś.

9. Planuj na przyszłość: Pomimo choroby, staraj się planować i realizować cele na przyszłość. Może to być coś małego, ale dążenie do czegoś może dodać sensu i nadziei.

10. Bądź łagodna dla siebie: Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem i zasługujesz na miłość, wsparcie i szacunek, zarówno od innych, jak i od siebie samej.

Druga, nieco inna wersja:


Wszystkiego dobrego, Danuta


Komentarze

  1. Dziękuję za podpowiedzi Danusiu, nie tylko do Parkinsona mają one zastosowanie. Pozdrawiam serdecznie i życzę dobrej niedzieli.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

100 jednowyrazowych podpowiedzi do dziennika

Czy szukasz sposobu na pobudzenie swojej kreatywności i zainspirowanie się do pisania? Jeśli tak, to mam dla Ciebie coś specjalnego. Przedstawiam Ci listę 100 jednowyrazowych podpowiedzi do dziennika, które pomogą Ci odkryć nowe pomysły, wyrazić swoje uczucia i pogłębić samoświadomość. Zawsze twierdziłam i nadal to robię, że tworzenie albumu czy pisanie dziennika (do wyboru) dużo daje. Warto to robić, nawet pomimo braku czasu. Hmm... A może właśnie dlatego! Wiadomo, że nie każdy potrafi pisać o wszystkim, zanim jeszcze dobrze usiądzie nad swoim dziennikiem. Najczęściej dotyczy to  osób, które dopiero zaczynają tworzyć swój dziennik i to zarówno ten bardziej artystyczny jak i typowo pisany. Dlatego, aby ułatwić ci start, przygotowałam podpowiedzi.  Podpowiedzi do dziennika, które tu znajdziesz, są jednowyrazowe. Dla jednych będzie to ułatwienie, dla drugich wręcz przeciwnie. Jednak mam nadzieję, że w obydwu przypadkach będą zachęcać do refleksji nad różnymi momentami swojego życia .  L

Jak zrobić domowy jogurt z probiotykami

Wspominałam już kiedyś o tym, że robię domowe jogurty, wykorzystując probiotyki zakupione w aptece. Probiotyki są niezwykle ważne przy chorobie Parkinsona, trzeba o tym pamiętać i stosować w sposób ciągły, każdego dnia. Właśnie takie dostałam zalecenia i jak najbardziej ich się trzymam. Suplementuję probiotyki w kapsułkach lub saszetkach, a dodatkowo robię jogurty z probiotykami. Nie jestem w stanie odpowiedzieć jak bardzo ma to sens, jak zachowują się te cenne bakterie w jogurcie, ale raczej niemożliwe jest, aby zaszkodziły, natomiast jest bardzo prawdopodobne, że dzięki takim zabiegom będzie nie tylko smacznie, ale i zdrowo. Pierwsze próby już za mną, czas napisać coś więcej. Pozwolę sobie zacząć od dokładnego opisu przygotowania jogurtu w warunkach domowych.  Jak zrobić domowy jogurt z dodatkiem probiotyków?  W czym robić jogurt?  Na dobrą sprawę można całkiem zwyczajnie "pod kołderką", czyli tak jak kiedyś gotowało się ryż. Chodzi tu o utrzymanie temperatury przez kilka g

Tu i teraz - jogurt, stopa i grafiki

Chciałam zacząć wpis od narzekania na to, jak źle rozpoczęłam ten rok, ale czy to naprawdę mi pomoże? Nie, będę tylko przerabiać to jeszcze raz i jeszcze... a przecież trzeba być i żyć tu i teraz. Skoro tak, to mogę napisać, że właśnie zachwycam się smakiem domowego jogurtu, a obok moja kotka z niecierpliwością domaga się swojej małej porcji. To jest właśnie to "tu i teraz". Wcześniej wspomniałam, że robię jogurty, wykorzystując probiotyki, i potwierdzam, że to się dobrze sprawdza. Trzeba tylko zdecydować się, które wybrać. Ostatnio przeglądałam internet, czując przy okazji, że nigdy nie uczyłam się angielskiego. Na szczęście współczesne translatory są na tyle dobre, że można zrozumieć tekst. Zasada, która u mnie działa, to 0,75 l pełnego mleka w szklanej butelce, trochę naturalnego jogurtu z żywymi kulturami bakterii (ok. 70 g) plus 2 kapsułki probiotyku. Podaję ilość, która u mnie jest odpowiednia do małej jogurtownicy. Więcej informacji z podaniem, co ile i z jakim efektem