Przejdź do głównej zawartości

Jak pozostać aktywnym intelektualnie w wieku senioralnym?

Wraz z wiekiem nasz mózg zmienia się. Możemy doświadczać pogorszenia pamięci i koncentracji. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że nasz mózg jest nadal plastyczny, co oznacza, że ​​może się zmieniać i przystosowywać przez całe życie. Aktywność intelektualna może pomóc dłużej utrzymać nasz mózg w dobrej kondycji.

Niestety, wiele osób w wieku senioralnym rezygnuje z aktywności intelektualnej, uważając, że nie ma już sensu się uczyć, że nie mają nic do zaoferowania innym ludziom lub że nie są w stanie sprostać nowym sytuacjom. Taki sposób myślenia prowadzi do pogorszenia się jakości życia.

Dlatego warto zadbać o to, aby pozostać aktywnym intelektualnie w wieku senioralnym. Jak to zrobić? Chyba nie ma jednej recepty, ja też nie mam złotych tych rad, a poza tym jesteśmy różni i co innego działa na nas mobilizująco. Sama nie potrafię teraz napisać co mi pomaga, bo to się zmienia. Mogę jedynie, bazując na własnych doświadczeniach, wyliczyć tu kilka pomysłów, które przychodzą mi do głowy. Oto one: 

- Ucz się nowych rzeczy. Nie ma znaczenia, czy chcesz nauczyć się języka obcego, zagrać na instrumencie, poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii czy astronomii. Ważne jest, abyś podejmował wyzwania i stymulował swoje komórki mózgowe. Możesz skorzystać z kursów online, książek, podcastów lub innych źródeł informacji. Nie musisz się ograniczać do jednej dziedziny - im więcej różnorodnych tematów poznasz, tym lepiej dla Twojego umysłu.

- Bądź aktywny fizycznie. Ruch to nie tylko sposób na poprawę kondycji i zdrowia fizycznego, ale także na wspieranie funkcji poznawczych. Ćwiczenia fizyczne poprawiają ukrwienie mózgu i sprzyjają tworzeniu nowych połączeń nerwowych. Nie musisz być sportowcem - wystarczy regularny spacer, jazda na rowerze, pływanie lub inna forma aktywności dostosowana do Twoich możliwości i preferencji. 

Ćwicz, trenuj... to, co będzie Ci odpowiadać, nie to, co modne, co robi sąsiadka, czy to, co pokazała youtuberka. Ćwicz cokolwiek póki możesz to robić, bo życie potrafi płatać niezłe figle. 

- Rozwijaj swoją kreatywność. Kreatywność to zdolność do tworzenia czegoś nowego i oryginalnego. Nie musisz być artystą, aby być kreatywnym - wystarczy, że będziesz próbować nowych rzeczy, eksperymentować, bawić się i wyrażać siebie. Możesz malować, pisać, rzeźbić, śpiewać, tańczyć, fotografować, gotować lub robić cokolwiek innego, co sprawia Ci przyjemność i pozwala Ci się wyrazić. Kreatywność pobudza Twoją wyobraźnię, poprawia nastrój i zwiększa poczucie własnej wartości.

Jeśli chcesz spróbować wcielić się w artystę a nie bardzo wiesz co robić, to na drugim blogu znajdziesz liczne podpowiedzi na ten temat. Proponuję zacząć od strony "Terapia sztuką". 

- Zadbaj o zdrowy tryb życia. Żaden z powyższych sposobów nie będzie skuteczny, jeśli nie zadbasz o podstawy swojego zdrowia. Oznacza to, że powinieneś dbać o odpowiednią dietę, bogatą w warzywa, owoce, orzechy, ryby i inne produkty zawierające witaminy, minerały i antyoksydanty. Powinieneś też unikać nadmiernego spożycia alkoholu, tytoniu i innych substancji szkodliwych dla Twojego organizmu. Ponadto powinieneś dbać o odpowiednią ilość snu, relaksu i odpoczynku. Wszystko to wpływa na Twoje samopoczucie i zdolność do myślenia.

Bądź aktywny społecznie. Staraj się wchodzić w interakcje społeczne nie tylko w ramach rodziny. Interakcje społeczne stymulują mózg i pomagają zachować jego sprawność. Możesz dołączyć do klubu, stowarzyszenia lub wolontariatu w swojej okolicy. 

Czytaj książki i artykuły. Czytanie to świetny sposób na ćwiczenie mózgu i poszerzanie wiedzy. Wybierz książki, które Cię interesują i które pobudzą Twoją ciekawość.

Rozwiązuj krzyżówki i inne gry umysłowe. Gry umysłowe, takie jak krzyżówki, sudoku i szachy, pomagają ćwiczyć pamięć, koncentrację. W internecie jest masa gier logicznych, wiele z nich jest darmowa. 

Wyjdź do teatru, opery lub na koncert. Chodzenie do teatru, opery lub na koncert to świetny sposób na rozrywkę i stymulację umysłu. Możesz też wybrać się na wystawę sztuki lub do muzeum.

Tyle teorii, a w praktyce? No cóż, pewnie różnie to bywa. Mi raczej daleko do spełnienia wszystkich dobrych rad, które tu opisałam ツ ale tobie może się udać. Pozostaje jeszcze kwestia tego, co lubimy, a przecież nie musimy wszystkiego. Wiek senioralny ma takie przywileje. 

Jak widzisz, pozostanie aktywnym intelektualnie w wieku senioralnym nie jest trudne ani nudne. Wręcz przeciwnie - to sposób na to, aby cieszyć się życiem i odkrywać nowe możliwości. Nie pozwól, aby Twój umysł zardzewiał - dbaj o niego tak samo, jak o swoje ciało. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na naukę i rozwój. Powodzenia!

Deni

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

100 jednowyrazowych podpowiedzi do dziennika

Czy szukasz sposobu na pobudzenie swojej kreatywności i zainspirowanie się do pisania? Jeśli tak, to mam dla Ciebie coś specjalnego. Przedstawiam Ci listę 100 jednowyrazowych podpowiedzi do dziennika, które pomogą Ci odkryć nowe pomysły, wyrazić swoje uczucia i pogłębić samoświadomość. Zawsze twierdziłam i nadal to robię, że tworzenie albumu czy pisanie dziennika (do wyboru) dużo daje. Warto to robić, nawet pomimo braku czasu. Hmm... A może właśnie dlatego! Wiadomo, że nie każdy potrafi pisać o wszystkim, zanim jeszcze dobrze usiądzie nad swoim dziennikiem. Najczęściej dotyczy to  osób, które dopiero zaczynają tworzyć swój dziennik i to zarówno ten bardziej artystyczny jak i typowo pisany. Dlatego, aby ułatwić ci start, przygotowałam podpowiedzi.  Podpowiedzi do dziennika, które tu znajdziesz, są jednowyrazowe. Dla jednych będzie to ułatwienie, dla drugich wręcz przeciwnie. Jednak mam nadzieję, że w obydwu przypadkach będą zachęcać do refleksji nad różnymi momentami swojego życia .  L

Tu i teraz - jogurt, stopa i grafiki

Chciałam zacząć wpis od narzekania na to, jak źle rozpoczęłam ten rok, ale czy to naprawdę mi pomoże? Nie, będę tylko przerabiać to jeszcze raz i jeszcze... a przecież trzeba być i żyć tu i teraz. Skoro tak, to mogę napisać, że właśnie zachwycam się smakiem domowego jogurtu, a obok moja kotka z niecierpliwością domaga się swojej małej porcji. To jest właśnie to "tu i teraz". Wcześniej wspomniałam, że robię jogurty, wykorzystując probiotyki, i potwierdzam, że to się dobrze sprawdza. Trzeba tylko zdecydować się, które wybrać. Ostatnio przeglądałam internet, czując przy okazji, że nigdy nie uczyłam się angielskiego. Na szczęście współczesne translatory są na tyle dobre, że można zrozumieć tekst. Zasada, która u mnie działa, to 0,75 l pełnego mleka w szklanej butelce, trochę naturalnego jogurtu z żywymi kulturami bakterii (ok. 70 g) plus 2 kapsułki probiotyku. Podaję ilość, która u mnie jest odpowiednia do małej jogurtownicy. Więcej informacji z podaniem, co ile i z jakim efektem

Herbatka konopna smaczny i zdrowy napój

Herbatka konopna to napój, który zyskuje coraz większą popularność wśród osób szukających naturalnych sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia. Herbatka ta jest przygotowywana z liści i kwiatów konopi siewnych, które zawierają wiele cennych substancji, a przynajmniej tak podają liczne źródła, których nawet nie jestem w stanie wyliczyć. Od razu wyjaśniam dlaczego użyłam określenia herbatka, a nie herbata. Otóż jako wieloletnia fanka herbat wszelakich, ale prawdziwych, z krzewu herbacianego, staram się tak dla rozróżnienia stosować określenia "herbatka" dla naparów, którym chyba bliżej jest do ziół niż do prawdziwej herbaty. Zupełnie nie przeszkadza mi jeśli ktoś nazywa napar z rumianku herbatą rumiankową czy adekwatnie napar z kwiatów konopi, herbatą konopną. I chyba niepotrzebnie o tym wspominam, bo mogło to zabrzmieć odwrotnie. Tak, czy nie?  W telegraficznym skrócie, co mają w sobie kwiaty konopii i na co mogą pomagać?  Myślę, że numer jeden to kannabinoidy, takie jak CBD